İçeriğe geç
Neden Hırvatistan’da Okumalıyım?

Neden Hırvatistan’da Okumalıyım?

Hırvatistan şehir merkezi

Neden Hırvatistan’da Okumalıyım?

Hırvatistan, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. İngiliz şair Lord Bryon Hırvatistan için “Adriyatik’in İncisi” olarak bahseder. Hırvatistan aynı zamanda üniversite okumak için de harika bir seçim. Çünkü ülkede üniversitelerde İngilizce programlarını , düşük öğrenim ücretleri ile elde etme şansınız var. Gelelim neden Hırvatistan da okumalısınız.

Neden Hırvatistan’da Okumalıyım?

Uygun eğitim ücretleri ve İngilizce eğitim

Yurt dışında okumak için ilk bakılacaklardan birisi tabii ki eğitim ücretidir. Hırvatistan’daki üniversiteler İngilizce olarak 50’den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunuyor. Uluslararası İngilizce Lisans ve Yüksek Lisans diplomaları ile sonuçlanan bu üniversiteler için yılda 1.000 ila 4.000 Euro ödemeniz gerekir. Ancak özel üniversitelerde maliyet yaklaşık 5.000 Euro’ya kadar çıkabilir. Hırvatistan, özellikle Avrupa ülkeleri ile kıyaslanınca eğitim almak uygun fiyatlı yerlerden biridir.

İngilizce programlı üniversitelerden bazıları şunlardır:

  • Zagreb Üniversitesi
  • Rijeka Üniversitesi
Hırvatistan da akdeniz iklimi ile harika bir tabiat güzelliği
Neden Hırvatistan’da Okumalıyım?

Akdeniz iklimi ile tabiat güzelliği bir arada

Hırvatıstanın hava durumu değişkendir. Ancak genel olarak konuşursak, ilkbahar ve yaz tam da aranılan mevsimlerdir. Zagreb de dahil olmak üzere kıtasal kesimde kışlar daha soğuk, ancak yazlar çok sıcaktır. Kıyı bölgeleri, tüm yaz boyunca yüzmek için idealdir. Tıpkı ülkemizdeki gibi Akdeniz iklimine sahiptir. Bunun yanında serinlemek veya kayak yapmak istiyorsanız da seçenek fazladır. Çünkü dağlar üniversitelerin bulunduğu tüm büyük şehirlerden yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

Güvenle yaşanılabilecek bir ülke

 Hırvatistan dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Çok da önemsenmese de bu bilgi eğitim almak için bir sonraki yerinizi seçerken çok önemli olabilir.

Hırvatlar hayatın tadını sonuna kadar çıkarırlar

Harika kahve kültürünü keşfedin

Hırvatlar genel olarak rahat olarak tanımlanır. Her ne kadar meşgul olursanız olsun, arkadaşlarınızla uzun bir kahve içmek için her zaman vakit vardır. Tabii güzel akdeniz iklimi de bu alışkanlığa katkıda bulunur. Hırvatlar nasıl mola vereceklerini bilirler. Böylece hayatın tadını sonuna kadar çıkarırlar. Bilginiz olsun, kahve fiyatları ortalama 2 ile 3 avro arasında değişir.

Hırvatistan Zagreb

Uygun yaşam maliyetleri

Hırvatistan da yaşamak öğrenci bütçenize uyabilir. Örneğin  Zagreb, Split, Rijeka veya Dubrovnik’teki özel bir konaklama öğrencilere, büyüklük ve yere bağlı olarak ayda ortalama 200 ila 300 avrodur. Aylık ulaşım bileti ise yaklaşık 20 ila 30 Euro’dur. Hatta bazı şehirlerde uluslararası öğrenciler için yurtlarda vardır. Zagreb ve çevresinde aylık maliyeti (günde 3 öğün yemekle) yaklaşık 150 Euro dur. Bu tarz Kafeterya fiyatları diğer yerlere göre daha da düşüktür.

Yiyecek çeşitliliği

Hırvatistan’ın farklı coğrafi konumundan dolayı , Balkan ve Akdeniz mutfaklarının eşsiz bir karışımını yakalamıştır. Deniz ürünleri yemeklerini ve hamur işlerini denemelisiniz. Hırvatistanın kendine ait özel yemeklerini keşfedince doyamazsınız.

Neden Hırvatistan’da Okumalıyım? Çünkü sıcakkanlı yerliler sizi bekliyor…

Hırvatistan, nüfusu sadece 4 milyon civarında olan küçük bir ülkedir. Halkın geneli özellikle gençler akıcı İngilizce konuşabiliyor. Hırvatların yabancılara karşı çok cana yakın ve misafirperver kimselerdir. Yani rahat rahat yerel arkadaşlar bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir