İçeriğe geç
Macaristan’da Eğitim

Macaristan’da Eğitim

Macaristan köprü

Macaristan’da Eğitim

Macaristan, yüksek öğrenime çok yatırım yapan Avrupa ülkelerinden biridir ve bu konuda sonuçlar dikkat çekicidir. Giderek artan uluslararası öğrenciler  , Macar üniversitelerinde Lisans veya Yüksek Lisans eğitimi almayı tercih ediyor.

Düşük öğrenim ve yaşam maliyetleri ile Macaristan’da Eğitim kolaydır. Ama tek sebep bu değildir. Macaristan’daki üniversitelerin de kaliteli eğitim sağlama konusunda uzun bir geçmişi vardır. Yani en eski kurum nerdeyse 1300 lü tarihlerde kurulmuştur.

Neden Macaristan’da Eğitim Almalısınız?

1. Uygun fiyatlı çalışma programları

Uluslararası bir öğrenci olarak, devlet üniversitelerindeki eğitim programları için yılda 1.200 ile 5.000 EUR arasında ödeme yaparsınız. Tabii bu genel bir rakamdır . Ancak tıp ve diş Hekimliği okumak isteyenler için ise bu fiyat yılda 16.000 euroya kadar çıkar.

2. Burslar İmkanları

Macaristan’da bulunan burslardan birine başvurarak giderlerinizi azaltabilirsiniz . İnternetten burslar için gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı bulabilirsiniz. Bunun için gerekli belgeleri hazırlayıp doldurun ve gönderin.

3. Macaristan’ın zengin tarihini keşfedin
Macaristan parlemento binası
Macaristan dan bir yer

Macaristan çok güzel bir ülke. Burada yaşarken ve okurken birçok tarihi yeri gezebilirsiniz. Bunlardan bazıları : Buda Kalesi, Balıkçılar Burcu, Aziz Stephen Bazilikası, Kahramanlar Meydanı,Zincirli Köprü dür.

Macaristan’da hangi üniversitelere gidilmeli?

Macaristan da oldukça fazla üniversite var. En iyi Macar üniversitelerinden bazıları şunlardır:

 • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesi
 • Miskolc Üniversitesi
 • Debrecen Üniversitesi
 • Pecs Üniversitesi

Macaristan’da okul sistemi

Macaristan’daki yüksek öğretim sistemi, diğer Avrupa ülkelerinde bulacağınıza çok benzer. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her bölümü okuyabilirsiniz. Ayrıca büyük üniversiteler her zaman daha fazla seçeneklere sahiptir. Aynı anda iki dereceyle baş edebilecek kadar hırslı olanlar için Ortak Derece programları da vardır. Yani belli bölümlerin ikisini de aynı anda okuyabilirsiniz.

Ancak Tıp, Mimarlık, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk gibi Lisans ve Yüksek Lisans kurslarını normalde 5 veya 6 yıl sürer . Bu bölümler tek başına okunulması gerekir. Başka bölüm ile birleştirilmez.

 Macaristan'da seçim yapabileceğiniz çok sayıda İngilizce eğitim veren bölüm vardır

Macaristan’da Ne Okumalı?

Macaristan’da seçim yapabileceğiniz çok sayıda İngilizce eğitim veren bölüm vardır. Yabancı öğrenciler tarafından seçilen en popüler bölümlerşunlardır:

 • Macaristan’da mühendislik fakulteleri
 • işletme Bölümü
 • Beşeri bilimler
 • Tıp fakultesi
 • Diş hekimliği fakultesi
 • Müzik ve resim fakultesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir