İçeriğe geç
İspanya’da Üniversiteli Olmak

İspanya’da Üniversiteli Olmak

 Barselona, ​​​​Valencia, Malaga veya diğer popüler öğrenci şehirlerinden biri olsun, İspanya’da Üniversiteli Olmak her öğrencinin hayalidir. İspanya’da öğrenim görmek sadece eğitim değil sayısız boş zaman aktiviteleriyle buluşmanız demektir. İspanya birçok Avrupalı ​​öğrenci tarafından ERASMUS ülkesi olarak seçiliyor. Tabii bu kadar tercih edilmesi için iyi sebepler var. Başka hiçbir ülkede okumak ve yaşamak için bu kadar güzel bir atmosfer yakalayamazsınız. Güzel İspanyol şehirlerinin yanında İspanyollar açık ve neşeli doğaları ile ülkenin eşsiz cazibesinin ana nedenidir. İspanya’da bir kez yaşadıktan sonra, asla eve geri dönmek istemeyeceksiniz

İspanya

İspanya’da Üniversiteli Olmak için nedenler

Özellikle Avrupalı ​​öğrenciler için İspanya, yurtdışında bir sömestr geçirmek ve hatta yurtdışında okumak için ideal bir ülkedir. İspanya’daki hem devlet hem de özel üniversiteler ve kolejler dünya genelinde çok iyi bir üne sahiptir.

Dil aynı zamanda birçok kişinin İspanya’da eğitim görmesinin ana nedenidir. İspanyolca, dünyada en çok konuşulan ikinci dildir ve 450 milyondan fazla insan İspanyolca konuşur. İngilizce hala iş dünyasının en önemli dili olsa da, çalışanlarının başka dilleri de konuşması şirketler için giderek daha önemli hale geliyor. Özellikle Latin Amerika’daki İspanyolca konuşan ülkeler de şu anda ekonomik bir patlama yaşıyor. Dolayısıyla özellikle uluslararası bir şirkette çalışmayı planlıyorsanız, ispanyolcanız ile diğer başvuru sahiplerine göre çok avantajlı olursunuz. İspanyolca, özellikle İspanya’da yaşıyorsanız ve okuyorsanız birçok kimse ​​için öğrenmesi kolay bir dildir.

İspanya’daki üniversitelere “Universidades” denir ve çok farklı bölümleri sunar. İspanyol üniversitelerinden alınan dereceler sadece Avrupa’da değil, çoğunlukla dünya çapında tanınmaktadır.  İspanyol diplomasına sahip olan herkes bunu Almanya da diğer Avrupa ülkelerinde iş bulmak için yeterlidir. Ayrıca İspanya’daki kötü ekonomik durum nedeniyle, birçok İspanyol genç Almanya’da iş arıyor ve genellikle başarılı oluyor. Çünkü İspanyol okullarındaki nitelikler iyi olarak kabul ediliyor.

Barselona

İspanya’da değişim yapmış veya hatta tüm eğitim süreleri boyunca ülkede bulunmuş olan öğrenciler, aynı zamanda sayısız boş zaman fırsatları yakalamışlardır. Kısaca okurken  burada kişisel olarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle biz Türkler biraz daha rahat olmayı ve hayattan zevk almayı genellikle erteleriz.Bu sebeple burada İspanyollardan bu konuda çok şey öğrenebiliriz. 

Öğrenim ücreti:

İspanya’da, öğrenim ücretleri genellikle sabit bir oran olarak belirlenmez. Ancak bölüme ve ders seçimine bağlı olarak değişir. Ayrıca lisans veya yüksek lisans eğitimleri de farklıdır.  İspanya’daki eğitim ücretleri yaklaşık yıllık 500-900 avrodur. Özel bir üniversiteye gitmek istiyorsanız durum tamamen farklıdır. Burada yılda yaklaşık 6.000 avroluk ücretlendirmeden bahsedilebilir.

Yaşam maliyeti:

Yaşam giderleri çoğu öğrenci için giderlerin çoğunu oluşturur. Buna kira, yemek, mutfak eşyaları vb. dahildir. Yani yaşamak için ihtiyacınız olan her şey. İspanya’nın hangi bölgesinde bulunduğunuza bağlı olarak, kira maliyetleri değişir. Barselona, ​​​​Madrid veya Valensiya gibi büyük öğrenci şehirlerinde kiralar oldukça yüksektir.  İspanya’da yaşamanın farklı yolları var. Yurtta kalmak genellikle yabancılar için en popüler seçenektir. Kira fiyatları genellikle daha ucuzdur. Aynı zamanda çok sayıda insanla tanışabilirsiniz. En iyi avantajı ise bu yurtlar genelde üniversitenin hemen yanındadır. İkinci seçenek ise bir ev arkadaşı aramaktır. Bir daireyi başkalarıyla paylaşarak kiralama maliyetlerini azaltabilirsiniz. Büyük şehirlerde aylık 300 – 400 avro civarında ev kiralayabilirsiniz. Daha küçük bir kasabada yaşıyorsanız, aylık 150 – 250 avroya daireler bulabilirsiniz. Üçüncü bir seçenek, kendi dairenizi veya tek odalı bir daireyi aramaktır. Başkalarıyla yaşamaktan hoşlanmıyorsanız, bunun yerine huzur ve mahremiyete ihtiyacınız varsa, bu ideal çözüm olabilir. Ancak, o zaman insanlarla iletişim kurmak genellikle daha zordur. Ve özellikle başlangıçta yabancı bir ülkede birkaç temas kurmak çok güzeldir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir