İçeriğe geç
Belçika’da Üniversite Okumak

Belçika’da Üniversite Okumak

Belçika’da insanlar istedikleri dili konuşabiliyor. Bu dil özgürlüğü Anayasa’da saklıdır. Evinizde, arkadaşlarınız arasında, ekonomik, ticari ve dini alanlarda hangi dili kullanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.
Diğer tüm ülkeler gibi Belçika’nın da resmi dilleri vardır. Bunlar Hollandaca, Fransızca ve Almancadır. Bu üç dil, az çok sınırlandırılmış alanlarda konuşulmaktadır. Geçen yüzyılın ortalarında, dil alanları dil kullanımı temelinde belirlendi. Belirli bir bölgede konuşulan hakim dil, o bölgenin yönetim dili de olmuştur. Belçika dört dil alanından oluşur: Hollandaca dil alanı, Fransızca dil alanı, Almanca dil alanı ve iki dilli Brüksel-Başkent alanı.
 Bu resmi dillerden birinin (veya birkaçının) kullanımı, özellikle yetkililerle olan ilişkilerde zorunludur. Bu zorunluluk bazen sadece resmi kurum için geçerlidir, bazen de vatandaşlar için geçerlidir.

Belçika Brüksel de akşam

Belçika’da Üniversite Okumak

Belçika’da yüksek öğrenim de genellikle ülkenin iki ana dil topluluğuna göre bölünmüş iki gruba ayrılır: Flaman (çeşitli Hollandaca) topluluğu ve Fransız topluluğu. Hollandaca ve fransızcanın yanı sıra Almanca da ülkenin resmi dilidir. Ancak nüfusun çok daha küçük bir yüzdesi tarafından konuşulmaktadır. Almanca konuşan öğrenciler genellikle Fransa’da bir üniversiteye giderler veya  Almanya’da okumayı seçerler. Ayrıca  Fransızca ve Hollandaca standart öğretim dilleri olmakla birlikte, İngilizce olarak öğretilen birçok uluslararası program da vardır. 

Birçok Belçika üniversitesi, güçlü bir uluslararası bakış açısına ve bileşime ve uluslararası sıralamada güçlü bir konuma sahiptir. Belçika’daki toplam dokuz üniversite var ve bunlardan  biri hariç tümü küresel ilk 500’de yer alıyor. 

Ayrıca Belçika’daki üniversiteler kategorilere ayrılmıştır. Bunlar sanat okulları ,mimarlık enstitüleri (yalnızca Fransız toplumunda mevcuttur) ve Kraliyet Askeri Akademisi. 

Belçika’da bir saray

Çoğu  Avrupa  ülkesinde olduğu gibi, bir lisans derecesinin tamamlanması genellikle üç yıl sürer ve bir yüksek lisans derecesi bir ila iki yıl sürer. Lisans dereceleri, profesyonel bir lisans veya akademik bir lisans olarak kategorize edilir. Bunlardan ilki mesleki bir öğeye sahipken, ikincisi daha akademiktir. Bunlar öğrencileri yüksek lisans derecesine hazırlamak için tasarlanmıştır.  

Yüksek lisans derecesi alan öğrenciler daha sonra doktora derecesine götüren araştırma projelerini takip edebilirler. Lisans ve yüksek lisans dereceleri Belçika’daki hem kolejler hem de üniversiteler tarafından verilir. Ancak doktora dereceleri yalnızca üniversiteler tarafından verilmektedir.  derecesi bir ila iki yıl sürer. Belçika’da Üniversite Okumak isteyenler için bazı üniversiteleri sıraladık.

Belçika’daki en iyi üniversiteler şunlardır: 

  • University of Antwerp
  • Vrije Universiteit Brussel (VUB)
  • Université Catholique de Louvain (UCL) 
  • University of Ghent
  • Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) 
  • Université de Liège 
  • University of Mons 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir