İçeriğe geç
Almanya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirim?

Almanya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirim?

Almanya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirim?

Almanya’da yabancı uyruklu olarak okumak istiyorsanız, birkaç şartı yerine getirmeniz gerekir. Üniversiteye başvurmadan önce, okul bitirme belgenizin Alman Abitur’una karşılık gelip gelmediğini netleştirmelisiniz. Ayrıca bir dil sınavına girmeniz veya bir yetenek sınavını geçmeniz gerekebilir. Bu yazıda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Okul bitirme belgesi ve yüksek öğrenime giriş yeterliliği


Öncelikle, yüksek öğrenime giriş yeterliliğinizin, kaydolmak istediğiniz üniversite tarafından tanınıp tanınmadığını sormalısınız. Burada belirleyici faktör, Almanya’da bir üniversite giriş yeterliliği (Abitur) için belirtilen yönergeleri karşılayıp karşılamadığınızdır. Kural olarak, AB’den geliyorsanız ve sertifikanız eğitime başlamak için yeterliyse, Almanya’da da şansınız yüksek. Kendi ülkenizde almış olduğunuz okul bitirme belgesinin yeterli olup olmadığını www.anabin.kmk.org adresinden inceleyebilirsiniz. AB dışındaki bir ülkeden geliyorsanız, belgelerinizi kontrol ettirmek için seçtiğiniz üniversitenin uluslararası ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Okul bitirme sertifikanız tanınmazsa ne yapmalısınız?


Dereceniz tanınmıyorsa, birkaç seçeneğiniz vardır. Bir yandan, bir giriş sınavından sonra bir hazırlık kolejine gidebilirsiniz. Daha sonra da bir değerlendirme sınavına girebilirsiniz. Almanya’da, diğerlerinin yanı sıra üniversitelerde hazırlık kolejleri sunulur. Bunun amaci öğrencileri öğrenimlerine hazırlamaktir.

İkinci seçenek, kendi ülkenizde okumaya başlamaktır. Temel eğitiminizi tamamlar tamamlamaz Almanya’da bir üniversiteye başvurabilir ve genellikle doğrudan başlayabilirsiniz. Bazen iki veya üç dönem yeterlidir.

Almanca dil becerileri ve dil testleri

Almanya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirim? Almanya’da eğitim alabilmeniz için derin bir Almanca bilgisine sahip olmanız ve bunu kanıtlamanız gerekir. Aşağıdaki sınavlardan birine girerek kanıt sağlayabilirsiniz:

DSH (Yabancı adaylar için üniversiteye giriş için Almanca dil sınavı)
TestDaF (Almanca’yı yabancı dil olarak test edin)
Öte yandan, Almanya’da sadece bir veya iki dönem okumak istiyorsanız, her zaman Almanca belgesine ihtiyacınız yoktur. Özel uluslararası kurslarda veya bazı lisansüstü kurslarda da istisnalar olabilir. Bu konuda ilgili üniversiteden bilgi alabilirsiniz.

tarihler
Başka bir ülkede okumak her zaman çok fazla organizasyon ve hazırlık gerektirir. Bu nedenle önceden yeterince zaman planlamalısınız. Almanya’da, sınırlı girişli birçok lisans programı kış döneminde başlar. Bu nedenle belirli bir son başvuru tarihine kadar başvurmuş olmanız gerekir. Tıp, diş hekimliği, veterinerlik veya eczacılık diplomasına başvurmak istiyorsanız, www.hochschulstart.de adresinden yapabilirsiniz. Diğer kurslar için başvuru süreci ya doğrudan üniversite tarafından ya da hochschulstart.de tarafından yönetilir. Bu nedenle, nereye ve ne zaman başvurmanız gerektiğini öğrenmek icin üniversitenin web sitesine bakınız.

AB dışındaki bir ülkeden geliyorsanız, doğrudan üniversiteye veya gerekirse hochschulstart.de aracılığıyla başvurmanız en iyisidir.

Başka nelere dikkat etmen gerekiyor?
Almanya’da okumak istiyorsanız mutlaka vize, sağlık sigortası ve finansal kaynak kanıtı hakkında bilgi edinmelisiniz. Vizenizin eğitim amaçlı verilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Öte yandan, dilinizin ve teknik bilginizin Almanya’da okumak için yeterli olup olmadığını üniversitelerin sitelerine bakarak belirleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir